AURUM TERRAE

Golden Retriever - Złoto Ziemi

Hodowla psów rasowych - ZKwP - FCI

O rasie

Ważne informacje czyli: Co musisz wiedzieć?
🡆Polecane Hodowle / Polecani Weterynarze / Polecani Groomerzy🡄

Historia rasy

Golden Retrievery pierwotnie stworzone zostały do pracy myśliwskiej. Aktualnie są faworyzowane jako psy towarzyszące. Rasa pochodzi z Wysp Brytyjskich. Głównie wykorzystywane były w polowaniach na ptactwo, co było w Anglii bardzo popularnym sportem. Prawdopodobnie do powstania tej rasy przyczyniły się rasy takie jak: nowofundland, teed water spaniel (oraz inne rasy spanieli), flat-coated retriever, bloodhound oraz seter irlandzki.
Goldeny po raz pierwszy pojawiły się w Ameryce południowej w latach 90. XIX wieku. Po raz pierwszy rasa została zarejestrowana w AKC(American Kennel Club) w 1925 roku.


Zachowanie

Golden retrievery mają żywe usposobienie, są przyjazne, godne zaufania oraz wytrwałe. Psiaki tej rasy są bardzo tolerancyjne wobec dzieci oraz innych zwierząt. Są opanowane, ale potrzebują wiele ruchu.
Szybko się uczą co umożliwia prawidłowe wychowanie zwierzęcia. Mają dużą chęć przypodobania się właścicielowi. Nie należą do psów stróżujących więc mieszkanie na dworze nie jest dla nich. Raz zaszczekają jak coś usłyszą a raz nie bo śpią, a gdy śpią nie zwracają na nic uwagi.
Do szczęścia potrzebują dużo miłości i organizacji czasu.


Pielęgnacja sierści

Goldeny nie wymagają dużego nakładu pracy. Sierść gubią w sposób umiarkowany, ale to wszystko zależy od psa oraz od tego jak często i jak dokładnie psiak jest wyczesywany.
Psy wystawowe, zwłaszcza przed wystawą wymagają większego nakładu pracy. Złotka uwielbiają się brudzić dlatego też co jakiś czas dobrze jest wykąpać pieska w jakimś ładnie pachnącym i dobrym szamponie, do pielęgnacji sierści jest też wiele różnych odżywek.


Masa ciała Golden Retrievera

Według przewodnika weterynaryjnego powinna wynosić:
U suk: 25 – 29,5 kg
U psów: 29,5 – 54kg
Najczęściej spotykana choroba u goldenów to dysplazja stawów biodrowych, dlatego bardzo ważne jest aby dbać o ich stawy oraz aby waga psa była utrzymywana w określonych normach!

Stajesz się na zawsze odpowiedzialny
za to co oswoiłeś

"Mały Książę" - Antoine de Saint-Exupéry